Jeśli oczekujesz czegoś więcej niż odrobiny ruchu...

Taniec irlandzki przybiera wiele form. Tańce grupowe, solowe, tradycyjne i nowoczesne to tylko podstawowa klasyfikacja. Nasza grupa głównie oferuje rozwój w stronę sportowej formy tańca irlandzkiego. Na całym świecie organizowane są międzynarodowe zawody w tańcu irlandzkim ogólnie nazywane Feis (czyt. Fesz) Istnieje kilka organizacji tańca irlandzkiego, jednak najstarszą i najbardziej rozpowszechnioną w Europie kontynentalnej i na Wyspach jest "An Coimisiun Le Rinci Gaelacha" (CLRG).

RCCEA, czyli Regional Council of Continental Europe and Asia, jest organizacją zrzeszającą certyfikowanych nauczycieli tańca irlandzkiego w ramach organizacji CLRG.

Na zawodach tanecznych organizowanych w Europie kontynentalnej rozróżniane są 4 poziomy tańca irlandzkiego: beginner, primary, intermediate i open.

Tańce solowe tańczone na zawodach
tańce "miękkie" (w baletkach) tańce "twarde" (w butach do stepu)
reel treble jig (heavy jig)
double jig (slip jig) hornpipe
single jig (hop jig)
jig (light jig)

Dodatkowo istnieje 7 tradycyjnych tańców setowych (step)

  • The Three Sea Captains
  • Saint Patrick’s Day
  • Jockey to the Fair
  • The Blackbird
  • The Garden of Daisies
  • The Job of Journeywork
  • King of the Fairies
  • Tancerze naszej grupy wielokrotnie startowali w międzynarodowych zawodach zarówno w konkurencjach solowych jak i grupowych. Do tej pory mieliśmy okazję występować kilkukrotnie w Pradze, Warszawie, Krakowie, Wiedniu. Odwiedziliśmy także Bremę i Salzburg. Występy podczas zawodów polecamy wszystkim tancerzom nie tylko tym, którzy ambitniej podchodzą do sportu jakim jest taniec irlandzki. Przede wszystkim jest to zabawa i ciekawy sposób spędzania wolego czasu. Przy okazji poznajemy siebie i uczymy się radzić sobie w stresujących sytuacjach. Jest to także dobra okazja aby się sprawdzić, a jednocześnie poznać wielu wspaniałych ludzi z całego świata.

    Wszelkie informacje dotyczące terminów zawodów w Europie kontynentalnej znajdują się tutaj: oficjalny kalendarz RCCEA.

    Dla tych, którzy nie przepadają za sportową rywalizacją, alternatywą jest zdawanie egzaminów na stopnie taneczne "Grades". W ramach programu istnieje 12 poziomów. Od 2018 roku kazdy kandydat na certyfikowanego instruktora będzie musiał przedstawić dowód zdobycia wszystkich dwunastu gradesów. Szczegółowe informacje dotyczące zakresu poszczególnych poziomów można znaleźć na stronie CLRG: Syllabus egzaminów. Harmonogram gradesów w Europie kontynentalnej: RCCEA grades schedule.